Ciąża i połóg to wyjątkowy okresy w życiu kobiety, ale i mężczyzny. Wiąże się z nią cała gama uczuć – miłych jak radość i ekscytacja, ale też trudnych jak lęk czy rozczarowanie. Może być Ci trudno poradzić sobie z tą mieszanką uczuć, różnymi obawami czy problemami – jestem by tu, by Ci pomóc, by wesprzeć Cię w tym czasie.

Nazywam się Maja Rosińska i jestem psychologiem okołoporodowym – wspieram kobiety, mężczyzn i pary razem na etapie starania się o dziecko, w trakcie ciąży, porodu, połogu i okresu wczesnego rodzicielstwa (tj. życia z niemowlęciem). Prowadzę konsultacje indywidualne i partnerskie online, grupy wsparcia oraz oferuję webinary i ebooki.

Psycholog w ciąży – dla ciężarnej albo przyszłego taty, to jest ktoś taki? Tak! Psycholog okołoporodowy wyspecjalizowany jest we wspieraniu kobiet, mężczyzn i par właśnie w tym okresie. Psycholog okołoporodowy może wesprzeć w wielu problemach. Kobieta w ciąży może przyjść do niego, gdy np. odczuwa silny lęk w ciąży oraz przed porodem lub/i cierpi na tokofobię (paniczny lęk przed ciążą i porodem) czy inne choroby albo zaburzenia psychiczne. Również gdy zaszła w nieplanowaną ciążę i nie umie się z nią pogodzić. Przyszła mama może podczas takiej konsultacji psychologicznej dla ciężarnej porozmawiać też o traumatycznym porodzie.

Z kolei mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, może zgłosić się do psychologa z trudnościami w porozumieniu się z przyszłą mamą jego dziecka, lękiem przed tym, „co to będzie”, trudnościami z zaakceptowaniem ciąży, wejściem w rolę ojcowską, by psychicznie przygotować się na rodzicielstwo czy na uczestniczyć w porodzie.

Para może przyjść razem na okołoporodową konsultację psychologiczną, gdy nie może się porozumieć w kwestii dziecka i ciąży – imienia, metod wychowawczych, chrztu itd. Zaproszeni są także, by ustalić plan porodu oraz połogu. Również pary zmagające się z niepłodnością czy trudnościami z zajściem w ciążę mogą się zgłosić do psychologa okołoporodowego, tak jak i pary czy pojedynczy rodzice, którzy doświadczyli straty okołoporodowej (poronienia, aborcji, urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci niemowlęcia). Niewielu jest psychologów i psychoterapeutów pracujących z osobami w okresie okołoporodowym, dlatego konsultacja psychologiczna online jest świetnym rozwiązaniem. Na psychologiczne konsultacje okołoporodowe zapraszam też pary homoseksualne!

Chcesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego w okresie ciąży czy połogu, a nie stać cię na regularne sesje z psychologiem? Pamiętaj, proszę, że na NFZ przysługują ci cotygodniowe spotkania. Poza tym, z myślą o osobach w takiej właśnie sytuacji, tworzę materiały do samodzielnego uczenia się i rozwijania – ebooki, webinary, karty pracy.