O mnie

Nazywam się Maja Rosińska

Studia magisterskie dzienne z psychologii ukończyłam na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na specjalności „wspomaganie rozwoju”, a obecnie na tej samej uczelni kontynuuję naukę, robiąc doktorat. Temat mojej pracy doktorskiej dotyczy psychologii okołoporodowej i psychologii ubioru.

Zainteresowanie tematyką okołoporodową pojawiło się na u mnie na 3. roku studiów, gdy na zajęciach z psychologii wychowawczej prowadząca zrobiła nam wykład o trudnościach czasu okołoporodowego. To było fascynujące! Tyle problemów może się pojawić tylko przez +/- 9 miesięcy. A tak mało wspiera się przyszłe matki i przyszłych ojców.

Dalej pracowałam też jako asystentka psychologa na zasadzie wolontariatu, współprowadząc zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, pracowałam więc z małymi dziećmi, już kilkumiesięcznymi, i ich rodzicami, głównie mamami.

Na 5. roku studiów zupełnie już zakochałam się w psychologii perinatalnej, zaczęłam się szkolić, a następnie, po obronie i popchnięta przez moją własną psychoterapeutkę (psycholog może mieć psychologa, bo ksiądz też się przecież spowiada innemu księdzu!), ruszyłam z praktyką online.

Tak więc to moja specjalność: choć byłam uczona pracy z ludźmi na każdym etapie życia, od narodzin do śmierci, to szczególnie bliskie mi są tematy okołociążowe i małych dzieci, to nimi się zajmuję.

Osoby, którym pomogłam, mówią, że jestem osobą wyrozumiałą, czułą i uważną. Wierzę, że jestem w stanie pomagać ludziom, bo mam analityczny umysł, dzięki któremu mogę zrozumieć, co dzieje się w człowieku, i czułe podejście, które pomaga budować pełną zaufania relację.

Pracuję w nurcie integratywnym, choć najbliższy jest mi psychodynamicznym / psychoanalityczny. Integratywny — oznacza to, że łączę różne podejścia i stosuję je w zależności od danej osoby i jej potrzeb. Podejście psychodynamiczne/psychoanalityczne oznacza, że podczas sesji przede wszystkim rozmawiamy. Podczas wywiadu na pierwszym spotkaniu zadaję pytania, ale przy dalszej współpracy jestem otwarta na Ciebie – daję Ci czas, by mówić o tym, co Ci leży na sercu. Nie naciskam, czekam cierpliwie, nic nie narzucam. Pomagam zrozumieć, skąd mogą się brać pewne uczucia i myśli, wspólnie nadajemy im znaczenie. Sięgamy do Twojej podświadomości, by odkryć, skąd tak naprawdę biorą się Twoje trudności. W okresie ciąży i wczesnego macierzyństwa w kobiecie otwierają się wspomnienia z jej własnego niemowlęctwa – trochę staje się matką, a trochę znów wspomina bycie dzieckiem (którego może nie pamiętać, ale ono w niej jest), dlatego też sięgamy do przeszłości, by zrozumieć tu i teraz oraz przygotować Cię na przyszłość. Superwizuję się u specjalistki okołoporodowej.

Maja Rosińska - ZnanyLekarz.pl